Vīrietis ar skaistiem matiem: tas ir atļauts
Konsultē “Veselības centrs 4” ķirurģe, matu transplantācija speciāliste Ilze Runce
Jūs neliek mierā doma – dzīve taču būtu tik skaista, ja vien nekristu laukā mati, ja vien nebūtu tāda plikpaurība? Jūs vēlētos, kaut jūsu mati būtu daudz kuplāki, skaistāki, lai atkal priecīgi varētu ar slaidu rokas vēzienu izbraukt cauri veselīgajai matu rotai, pārliecināti atmetot galvu atpakaļ? Neatkarīgi no tā, vai esat nopietns uzņēmējs, pilsētas dendijs vai turīgs saimniekkungs laukos, vēlēties skaistus matus nav aizliegts nevienam.
Matu izkrišana ir normāls fizioloģisks process – ja dienā izkrīt ap 70 – 90 matiem, viss ir vislabākajā kārtībā. Taču, ja mati pēkšņi sāk izkrist lielā apjomā vai laika gaitā ir izkrituši un neatjaunojas, tas var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti.
Visā pasaulē par matu rotas saglabāšanu un atjaunošanu cīnās miljoniem cilvēku, un ir daudz iemeslu, kādēļ mati izkrīt – visbiežāk tā ir androgēnā alopēcija jeb ģenētiski pārmantota matu izkrišana: šī matu izkrišana ir saistīta ar mantotu ģenētisku matu folikulu jutību uz dihidrotestosteronu. Matu folikulos, kas ir jutīgi uz šo hormonu, mata stiebri sāk samazināties diametrā, līdz izkrīt pavisam. Vizuāli vīriešiem tas izpaužas kā matu miniaturizācija priekšējā (frontālā) un pakauša (vertex) zonā, bet sievietēm visbiežāk pa matu viduslīniju.
Visbiežāk matu izkrišana notiek diezgan pakāpeniski, vairāku mēnešu un gadu laikā, bet nereti var būt arī akūta. Parasti cilvēks kādā brīdī pamana, ka mati kļuvuši plānāki un caur tiem var labi saskatīt galvas ādu. Androgēnā alopēcija var sākties jau pusaudžu gados, bet risks pieaug ar gadiem. Vairāk nekā 50% vīriešu 50 gadu vecumā ir vērojama jau dažādu pakāpju androgēnā matu izkrišana, sievietēm biežāk tā sākas ar menopauzes iestāšanos.
Laikus sākot ārstēt šo alopēciju ar dažādiem lokāliem un iekšķīgi lietojamiem medikamentiem, kā arī dažādām papildu ārstēšanas metodēm, var aizkavēt vai pat daļēji atjaunot iepriekšējo matu biezumu, grūtāk to izdarīt progresējošās stadijās. Jāatceras tikai, ka androgēnas alopēcijas ārstēšana ir mūža garumā, to pārtraucot, mati atkal pakāpeniski sāks izkrist.
Zinām, ka matu mode mainās, tendences arī – vienu laiku par plikpaurību vīriešiem nākas kautrēties, taču paejot laikam – vīrieti bez matiem uztver gluži kā vīrišķības simbolu. Lai kā arī būtu, ieteicams katram vadīties pēc savām izjūtām un skatījuma, jo mūsdienu medicīnas iespējas ļauj novērst plikpaurību – ar matu pārstādīšanu jeb transplantāciju.
Kādos gadījumos izvēlēties matu transplantāciju?
Matu transplantācija var būt labs risinājums gadījumos, ja no pieres ir atkāpusies matu līnija, ja mati ir kļuvuši ļoti plāni un ir labi redzama galvas āda, kā arī tad, ja ir jau daļēja plikpaurība. Ja ir pilnīga plikpaurība, matu transplantācija nav neiespējama, jo nav saglabājusies donorzona, no kuras ņemt pārstādāmos matus.
Bārda, ūsas, uzacis- atkal izteiksmīgas
Pārstādīšana iespējama ne tikai galvas matiem, bet arī bārdai, ūsu zonai un uzacīm. Rētas, apdegumi, atsevišķas slimības var bojāt šo sejas zonu estētisko izskatu un radīt lielu diskomfortu. Nav vajadzības ar to samierināties un sadzīvot, ja jau tagad to iespējams labot.
Kā notiek transplantācija?
''Veselības centrs 4'' tiek izmantota FUE matu pārstādīšanas metode. To pielietojot, mati tiek pārstādīti graftu veidā (1-4 matiņu kopums) – šādi tiek nodrošināts dabīgs ataugušo matu kuplums pārstādīšanas zonā. No klienta donorzonas (pakausis, galvas sāni), izmantojot mikroķirurģijas aprīkojumu vai motorizētu iekārtu, tiek atdalītas pārstādīšanai paredzētās matu folikulas. Pēc matu folikulu iegūšanas donorzonā paliek nelielas, apaļas rētiņas, kas ar laiku kļūst praktiski nemanāmas, matiem pāraugot pāri apstrādes laukumam.
''Veselības centrs 4'' speciālisti izmanto gan manuālo, gan motorizēto graftu iegūšanas metodi, specializējoties uz manuālo FUE, par cik dr.Ilze Runce šo metodi veic jau 8 gadus:
- manuālā metode – 100% ieaugšanas garantija, nepieciešams augsti kvalificēts un pieredzējis ķirurgs, komfortablāka pacientam, saudzīgāka un daudz mazāk traumatiska metode donorzonai, veicot manuālo FUE, vajadzības gadījumā iespējama arī atkārtota procedūra.
- motorizētā metode – nedaudz īsāks procedūras laiks, mazāk komfortabla procedūra pacientam, traumatiskāka donorzonai, procentuāli mazāka ieaugšanas garantija.
Procedūras ilgums ir atkarīgs no pārstādāmo folikulu daudzuma – procedūru iespējams sadalīt vairākās sesijās. Mikrogriezieni, kur tiek ievietoti pārstādītie grafti, sadzīst dažu dienu laikā un pilnībā izzūd.
- Standarta operācijas ilgums: 8 stundas (ar pauzēm, pusdienas pārtraukumu)
- Anestēzija: lokālā
- Izmaksas: no 1000 Eur
- Rezultāts: pirmie rezultāti pēc procedūras redzami 4 - 6 mēnešu laikā. Pārstādītie mati pilnībā ataug apmēram gada laikā un vairs neizkrīt
- Atgriešanās ikdienas ritmā: nākamajā dienā pēc operācijas
- Fiziskās aktivitātes: divas nedēļas pēc procedūras jāizvairās no paaugstinātas fiziskās slodzes
Vēlies uzzināt, vai matu, bārdas, uzacu transplantācija jeb pārstādīšana būtu piemērota arī tev?
Lai noskaidrotu savu piemērotību matu transplantācijas procedūrai, būsiet laipni gaidīti uz bezmaksas konsultāciju pie matu transplantācijas speciālista, kuras laikā noskaidrosim tieši Jums nepieciešamo pārstādāmo graftu daudzumu, izstāstīsim sīkāk par procedūras norisi, aprēķināsim izmaksas Jūsu gadījumā un atbildēsim uz jautājumiem.
Iespējams pierakstīties arī uz maksas konsultāciju pie Dr. Ilzes Runces, konsultācijas cena 40,00 eur.
Par matu transplantāciju kā iedarbīgāko metodi matu izkrišanas gadījumā. Intervija ar speciālisti Ilzi Runci
Daba ir apveltījusi cilvēkus ar matu rotu, tomēr ir reizes, kad šī rota iet mazumā, kas rada ne tikai diskomfortu pašam, bet arī jau kosmētiskus defektus. Tāpēc gadījumos, kad citas metodes vairs nelīdz, labs risinājums ir matu pārstādīšana jeb transplantācija, kas nodrošina ne tikai iespēju atjaunot un iegūt kuplu, dabisku un spēcīgu matu rotu, bet arī to saglabāt turpmāk.
Pieaugušam cilvēkam ir aptuveni 100 000 matu, dažam tie ir bagātīgi līdz pat sirmam vecumam, bet cits jau jaunībā sūkstās, ka matu rota ir diezgan plāna. Dabiski un neizbēgami mēs ikdienā zaudējam 50-200 savu matu, bet pastiprinātas matu izkrišanas iemesls var būt ne tikai dzīvesveids (stress, uzturs, matu kopšana u.c.), sievietēm - pēcdzemdību periods un arī veselības problēmas, bet arī ģenētika, kas vismaz 70% gadījumu nosaka, cik kulpu matu rotu mēs pārmantojam no saviem senčiem. Turklāt neatkarīgi no dzimuma - gan vīriešus, gan sievietes var piemeklēt pastiprināts matu zudums jeb matu izkrišana, kas jau sāk ietekmēt dzīves kvalitāti. Turklāt stiprajam dzimumam šī problēma ir izteiktāka, īpaši ap 30 gadu vecumu, jo šūnas kļūst nejūtīgas pret matu augšanai un atjaunotnei nepieciešamo hormonu. Ja novērojat pastiprinātu matu izkrišanu ilgstošā laika periodā, būtu ieteicams konsultēties ar ārstu.
Ja visas metodes izmēģinātas un nekas nelīdz, kā arī, ja matu izkrišana rada ne tikai diskomfortu pašam, bet ir jau arī vizuāli pamanāma, speciālisti iesaka matu pārstādīšanu jeb transplantāciju. Tā var noderēt gadījumos, kad nepieciešams atjaunot matu kuplumu, vai arī, ja ir jānoslēpj kādas rētas vai apdegumi. Turklāt ar pārstādīšanu iespējams atjaunot arī ūsu un bārdas biezumu un arī uzacu kuplumu. Pirms procedūras veikšanas nepieciešams konsultēties ar ārstu, kurš noteiks, vai un kā ir iespējams veikt pārstādīšanu, kā arī pārstādāmo graftu jeb matu folikulu daudzumu.
Lai gan Vārds „transplantācija” var saistīties ar ļoti sarežģītu medicīnisku manipulāciju, tomēr matu pārstādīšana nav ne tuvu tik sarežģīta un ir gluži nesāpīga procedūra. Mūsu klīnikā galvas matu, uzacu un bārdas un ūsu matiņu pārstādīšanu veic pēc mūsdienīgas un pasaulē augsti novērtētās FUE metodes (no angļu val.: follicular unit extraction). Tā ir bezrētu un bezšuvju matu transplantācijas metode, kuras laikā no donora ķermeņa daļas - parasti no galvas sāniem un aizmugures - tiek iegūtas atsevišķas matu folikulas jeb graftu kopums, ko veido aptuveni 1 – 4 matiņi. Pēc tam šīs atsevišķās folikulas tiek implantētas jeb „iestādītas” nepieciešamajās vietās manuāli vai motorizēti – ar īpaša aparāta palīdzību. Ievietojot matus pareizā leņķī un blīvumā, atbilstoši pacienta matu rotai, pēc procedūras tiek iegūts dabisks izskats. Matu pārstādīšanas materiālu var iegūt tikai no paša pacienta un diemžēl cita donora, pat tuvāko radinieku kā māsas vai brāļa, kuplāka matu rota pārstādīšanai nederēs. Tas ir sasitīts ar DNS, kas katram no mums ir unikāls, tādējādi organisms var noraidīt „iestādīto” matiņu kā svešķermeni. Ir veikti eksperimenti, pārstādot matus pat no identiskiem dvīņiem, kam ir līdzīgs DNS, bet arī tad nevarēja iegūt 100% labu rezultātu: kādam tie ieauga, citiem – ne. Tomēr interesanti ir arī tas, ka pārstādīt matus uz galvas iespējams no jebkuras citas matainās ķermeņa daļas - rokām, kājām, muguras, padusēm.
Pirms pārstādīšanas pacientam tiek veikta lokālā anestēzija, lai procedūra neizraisītu diskomfortu. Procedūras laikā pacients var atslābināties – sēdēt, klausīties mūziku, lasīt grāmatu, lietot portatīvo datoru vai skatīties televīziju. Izmantojot mikroķirurģiskus instrumentus, matu folikuli donorzonā tiek atdalīti no ādas, pēc tam, izmantojot speciālus instrumentus, izņemti un ievietoti zonās, kur nepieciešams. Pārstādot matus galvai, tiek pārstādīts viss grafts, kas satur 1-4 folikulus, līdz ar to, pārstādot procedūrā 1000 graftus, tiek pārstādīti līdz pat 2500 matiem. Procedūras laikā nav nekādu griezumu donora zonās, tāpēc iegūtās mikrorētiņas sadzīst un izzūd vidēji 7 dienu laikā. Īpaši rūpīgiem būtu jābūt pirmās trīs, četras dienas pēc procedūras, lai „iestādītais” matiņš ieaugtos, tāpēc šo dienu laikā transplantētajiem matiem nedrīkst skarties klāt, jo pastāv risks tos netīšām izraut ārā. Uz darbu pēc šādas procedūras var doties jau pēc pāris dienām, ja nejūtat diskumfortu, bet no aktīvas sportošanas, kā arī no baseina un pirts apmeklēšanas, kas izraisa spēcīgu galvas ādas svīšanu, būtu jāizvairās vismaz 10 dienas pēc procedūras. Turpretī pelde sālsūdenī ir iespējama jau sākot no 4. dienas pēc procedūras. Galvu pirmo reizi ir jāmazā 4. dienā pēc procedūras, speciālisti iedod pacientam speciālu saudzējošo šampūnu, ko izmantot galvas mazgāšanai pirmajās reizēs.
Procedūrā pārstādītie mati saglabāsies un vairs neizkritīs, jo no pakauša izņemtie mati ir izturīgi pret DHT hormonu, kas izraisa matu izkrišanu pārējās galvas daļās. Lai mati ieaugtu, nepieciešams laiks. Pēc procedūras daļa pārstādīto matu izkritīs 3-6 nedēļu laikā, un sāks ataugt aptuveni 2-4 mēnešu laikā. Pusgada laikā būs atauguši aptuveni 50 % pārstādīto matu un 100% gala rezultāts – dabiski, veselīgi un spēcīgi mati - būs redzams gada vai 14 mēnešu laikā.
Kopējās procedūras izmaksas atkarīgas no nepieciešamo graftu skaita, bet to precīzu daudzumu iespējams noteikt konsultācijā.
Kā cīnīties ar pārmērīgu matu izkrišanu un kādos gadījumos palīdzēs transplantācija?
Jautājums, kā iegūt biezus un kuplus matus, nodarbina ne vienu vien plānu matu īpašnieku. Taču, kas ietekmē to, cik biezi ir mūsu mati, un kas veicina pastiprinātu matu izkrišanu? Ko varam darīt, lai šo procesu novērstu? Kādos gadījumos būs piemērota matu transplantācija? Un kādi vitamīni un minerālvielas sekmēs veselīgu matu augšanu? Konsultē "Veselības centrs 4" filiāļu "Estētiskās medicīnas klīnikas "4. Dimensija" un "Juglas klīnika" triholoģe Dr. Sandra Vizule un "Veselības centrs 4" matu transplantācijas speciāliste Krista Upīte.
Matu biezums viennozīmīgi ir ģenētiski noteikts, skaidro triholoģe S. Vizule. To ietekmē arī dzīvesveids, blakusslimības, barības vielu daudzums un to pareiza kopšana. Normāli uz galvas matainās daļas atrodas vidēji 100 – 150 tūkstoši matu folikulu, bet uz visa ķermeņa līdz 5 miljoniem. Dzīves laikā jauni matu folikuli neveidojas. Tie ir pastāvīgi pakļauti cikliskām izmaiņām un atrodas dažādās attīstības fāzēs. Aktīvā augšanas fāze matiem uz galvas ilgst 1 – 7 gadus. Vidēji tie izaug par 1 cm mēnesī un var sasniegt garumu līdz 84 cm. Savukārt miera fāze ilgst 10 – 14 dienas, bet izkrišanas fāze 2 – 4 mēnešus. No vienas folikulāras vienības var augt 1 – 4 mati.
Matu izkrišanas iemesli
Normāli dienā izkrīt 20 – 100 matu, stāsta S. Vizule. Galvenie telogēnās matu izkrišanas iemesli ir nepietiekams barības vielu daudzums (proteīni, cinks, silīcijs, selēns, varš, dzelzs, neaizvietojamās taukskābes, vitamīni), endokrīnās sistēmas disfunkcija (hipotireoze, hipoparatireoze, hormonāls disbalanss pēcdzemdību periodā, hormonālas kontracepcijas pārtraukšana), ekzogēna intoksikācija (medikamenti, ķīmiskas vielas), endogēna intoksikācija (pneimonija, HIV, gripa, citas vīrusu infekcijas, sēnīšu mikroflora), sistēmiskas saistaudu saslimšanas (sarkanā vilkēde, dermatomiozīts, sklerodermija, kā arī stress un psihoemocionālā spriedze.
Ko varam darīt?
Matu izkrišanas terapijas galvenais mērķis ir atjaunot matu blīvumu un apjomu, uzsver ārste. Parasti pirmo pozitīvo dinamiku novēro 1,5 – 2 mēnešu laikā. Ārstēšanas plāns tiek sastādīts vismaz pusgadam – līdz stāvoklis stabilizējas un vairs nenovēro pastiprinātu matu izkrišanu. Svarīgi ir novērst visus veicinošos faktorus.
S. Vizule rekomendē šādus soļus matu pastiprinātas izkrišanas novēršanai.
- Galvas ādā viegli iemasēt šķīdumus, losjonus ar aktīvām vielām (placentas ekstrakts, kofeīns, kapsicīns, fitoestrogēni, peptīdi, zīda proteīni, vitamīni).
- Asinsvadus paplašinoši līdzekļi lokālai lietošanai, kas novērš matu izkrišanu, stimulē cilmes šūnu dalīšanos matu folikulā.
- Galvas ādas pašmasāža, mezorollers, lāzerķemmes.
- Mezoterapija – injekciju procedūra, kad galvas ādā problēmzonās tiek ievadītas aktīvas vielas.
- Plazmorevitalizācija (PRP) – paša pacienta asins plazmas izmantošana injekcijām, kas ar specifiskas tehnoloģijas palīdzību bagātināta ar trombocītiem un satur augšanas faktorus, vitamīnus un aminoskābes.
- Vitamīnu un mikroelementu kompleksu lietošana: B grupas vitamīni, D, A un C vitamīns, cinks, silīcijs, varš, magnijs, dzelzs, kolagēns.
Kad aktuāla kļūst matu transplantācija?
Matu transplantācijas speciāliste Krista Upīte stāsta, ka gandrīz 90% matu transplantācijas pacientu ir vīrieši (parasti ap 25-55 gadiem), kam mati ir vai nu atkāpušies priekšpusē, izkrituši augšpusē vai kļuvuši redzami plānāki un ārstēšana pie trihologa nepalīdz. Sievietēm parasti mati kļūst plāni viscaur, nevis tikai atsevišķās zonās, līdz ar to sievietes biežāk vēršas pie trihologiem, lai ārstētu šo problēmu, jo transplantologi vīriešiem matus pārnes no pakauša zonas, kur tie neizkrīt, uz zonām, kur tie izkrituši. Taču tā kā sievietēm visbiežāk plāni kļūst visi mati, tas īsti nav risinājums.
Sievietes visbiežāk veic uzacu matu pārstādīšanu, taču arī šajā gadījumā donorzona ir pakauša daļa, no kurienes tiek ņemti nepieciešamie grafti (folikulārā vienība, no kuras aug 1-4 matiņi), lai iestādītu uzacīs. Līdz ar to ir jārēķinās, ka nāksies izdzīt nelielu laukumu pakausī, to gan iespējams iesākumā nosegt ar pārējiem matiem, kamēr ataug iepriekšējais garums.
Ir atsevišķi gadījumi arī sievietēm, kad mati atkāpjas priekšpusē līdzīgi kā vīriešiem un nepieciešams atjaunot to biezumu tieši priekšējā līnijā – tad arī tiek veikta transplantācijas procedūra. Galvenais, lai donorzonā mati būtu pietiekami biezi, uzsver speciāliste.
Tāpat matu pārstādīšanu veic uz rētām, kas atrodas galvas matainajā daļā un uz kurām neaug mati, kā arī apdegumiem un jebkuriem laukumiem, kur matiem būtu jāaug, bet tie neaug.
Kā notiek matu transplantācijas process?
Mati tiek ņemti no pacienta donorzonas – pakauša un pārstādīti problēmzonās. Procedūra norit lokālajā anestēzijā, līdzīgi kā pie stomatologa. Pacients procedūras laikā sēž krēslā, var statīties televīziju, strādāt ar datoru, lasīt grāmatu. Pēc procedūras iespējams pašam braukt pie stūres. Pēc tam piesardzības režīms jāievēro aptuveni 5 dienas, bet 14 dienas jāizvairās no intensīvas svīšanas un kontakta sporta veidiem, lai netraumētu jaunos matiņus, uzsver K. Upīte.
Aptuveni mēneša laikā pēc pārstādīšanas lielākā daļa pārstādīto matiņu izkrīt, atstājot galvas ādā mata sīpoliņu, kurā, aptuveni sākot ar trešo mēnesi, pamazām parādās jauns mats. Attiecīgi katru mēnesi matu biezums palielinās aptuveni par 20%, un 6 mēnešos parasti ir izaugusi aptuveni puse no pārstādītajiem matiņiem, bet gala rezultāts gaidāms 12-14 mēnešu laikā.
Matu transplantācijai nav specifisku priekšnosacījumu. Indikācijas – ja pacientam pašam traucē un rada diskomfortu matu trūkums, bet kontrindikācijas – tādas pašas kā standarta operācijām. Pirms procedūras tiek izrunāta pacienta anamnēze ar ārstu un ir jānodod asins analīzes.
Rūpējieties par savu matu veselību un sūdzību gadījumā vērsieties pie speciālista!
Matu pārstādīšana - efektīvi un droši
Pastiprināta matu izkrišana jeb alopēcija skar gan vīriešus, gan sievietes. Tā var būt saistīta ar novecošanos, ģenētiku, hroniskām slimībām, ieilgušu stresu, kā arī specifiskām imūnās sistēmas reakcijām. Mati kļūst plāni vai pilnībā izkrīt. Arī rētas un apdegumi zonās, kur agrāk ir bijis apmatojums, (piemēram, uzacis) var radīt estētisku diskomfortu. Matu pārstādīšanas procedūra ir efektīvs risinājums gadījumos, kad medikamenti un ārstnieciskās procedūras nepalīdz.
Matu pārstādīšana ir piemērota, lai:
- atjaunotu matu biezumu;
- novērstu matu izkrišanas sekas;
- nosegtu rētas (operāciju, apdegumu, traumu utml.);
- atjaunotu vai koriģētu uzacu un bārdas biezumu un formu.
Procedūras norise
Matu pārstādīšana notiek, izmantojot lokālo anestēziju. No klienta donorzonas (pakausis, galvas sāni), izmantojot mikroķirurģijas aprīkojumu vai motorizētu iekārtu, tiek atdalītas pārstādīšanai paredzētās matu folikulas. Pēc matu folikulu iegūšanas donorzonā paliek nelielas, apaļas rētiņas, kas ar laiku kļūst praktiski nemanāmas, matiem pāraugot pāri apstrādes laukumam.
''Veselības centrs 4'' speciālisti izmanto gan motorizēto, gan manuālo graftu iegūšanas metodi:
- motorizētā metode - samazināts procedūras laiks, traumatiskāka donorzonai (izteiktāka tūska), lielāks bojāto folikulu skaits (līdz 30%);
- manuālā metode – ilgāks procedūras laiks, ļoti augsts matiņu ieaugšanas procents, noturīgs rezultāts, mazāk traumatiska.
Iegūto matu graftu pārstādīšana norit manuāli, veicot mikroiegriezumus. Procedūras ilgums ir atkarīgs no pārstādāmo folikulu daudzuma – procedūru iespējams sadalīt vairākās sesijās. Mikrorētiņas pārstādīšanas zonā sadzīst dažu dienu laikā un pilnībā izzūd.
Pirmie rezultāti pēc procedūras redzami 4 - 6 mēnešu laikā. Pārstādītie mati pilnībā ataug apmēram gada laikā un vairs neizkrīt.
Pēc procedūras:
- ikdienas gaitas iespējams atsākt jau nākamajā dienā pēc procedūras;
- pēc matu pārstādīšanas apstrādātajā zonā 1-2 nedēļas ir redzams apsārtums;
- ieteicams nedēļu neaiztikt apstrādāto zonu, lai netraumētu matu folikulas;
- divas nedēļas pēc procedūras jāizvairās no paaugstinātas fiziskās slodzes.